Poludnevni boravak za beskućnike
Poludnevni boravak za beskućnike trenutačno je glavni program Udruge. Projekt je nastao spontano 2012. g. najmom prostora na Trešnjevci kao rezultat osobnog kontakta s osobama s iskustvom beskućništva. Ideju nismo mogli dobit od elokventnije i adekvatnije osobe “eksperta iz iskustva” – Mile Mrvalja. Shvatili smo da, nažalost, na području grada Zagreba kao i cijele Zagrebačke županije ne postoji dnevni boravak za beskućnike. Ta činjenica pridonijela je još ozbiljnijem zalaganju u pravcu razvijanja ovakvog načina rada s beskućnicima i drugim socijalno marginaliziranim osobama.
POLUDNEVNI BORAVAK je postao krovni projekt udruge s ciljem organiziranja resocijalizacijskih aktivnosti i socijalnih usluge ljudima koji su se, stjecajem nesretnih životnih okolnosti, našli na margini našeg društva i samom rubu egzistencije. Sadržaj i raspored aktivnosti određuju korisnici i voditelji tih aktivnosti.
Suradnje i partneri
Efikasnija borba protiv beskućništva i siromaštva nemoguća je bez suradnje s javnim, privatnim (profitnim) sektorom, drugim civilnim organizacijama i, naravno, sugrađanima. Stoga je udruga Dom nade aktivni član:
–Hrvatske mreže za beskućnike osnovane 2013. godine
–Socijalno-uslužne zadruge Martinov plašt
–Neformalne gradske mreže za beskućnike
U ovim mrežama sudjelujemo skupa s organizacijama: Crveni križ Grada Zagreba, Caritas Zagrebačke nadbiskupije, Knjižnice grada Zagreba, udruge Ceraneo, Ulične svjetiljke, Fajteri, Savao, SKAC, VCZ, Qanah te drugim organizacijama koje organiziraju pučke kuhinje i druge aktivnosti u borbi protiv beskućništva.
Aktivnosti
Udruga okuplja volontere, stručne suradnike, filantrope koji svesrdno doprinose kvalitetnijem radu Udruge prema predviđenom programu, a u korist naših najugroženijih sugrađana. Neke od aktivnosti i besplatnih usluga koje pruža(s)mo su:
Udruga okuplja volontere, stručne suradnike, filantrope koji svesrdno doprinose kvalitetnijem radu Udruge prema predviđenom programu, a u korist naših najugroženijih sugrađana. Neke od aktivnosti i besplatnih usluga koje pružamo su:
Boravak i druženje u prostoru zaštićenom od nepovoljnih klimatskih utjecaja. Uz “čašicu razgovora”, korisnici mogu popiti sok/kavu/čaj, pročitati novine ili vijesti na internetu, zabaviti se uz društvene igre i na druge načine provesti svoje slobodno vrijeme
Održavanje osobne higijene (tuširanje, šišanje, pranje i sušenje rublja i slično)
Radno-okupacijske aktivnosti (popravak računala, briga za prostor i dvorište itd.)
Pomoć pri traženju posla (pristup internetu, otvaranje korisničkih računa, te pisanje, printanje, skeniranje, slanje životopisa, motivacijskih pisama i zamolbi za posao, zatim telefoniranje poslodavacu i slično)
Pomoć pri pisanju dopisa (žalbi, molbi itd.)
Stručna podrška (soc. radnik, psiholog, ekonomist, liječnik, teolog i dr.) – najvažnija je pomoć pri ostvarivanju socijalnih prava!
Kreativne i kulturno-zabavne radionice
Informatičko opismenjivanje, edukacija o soc. poduzetništvu itd.
Prikupljanje i prosljeđivanje donacija
Drugo (npr, ovisno o mogućnostima – ZET karte za korisnike)
Popisu aktivnosti ovdje nije kraj. Udruga se najviše financira putem projekata i donacija, tako da aktivnosti variraju sukladno mogućnostima. Dugogodišnja želja nam je pokrenuti i socijalno poduzetništvo kako bi mogli sami financirati dio aktivnosti – u kontinuitetu.
Radno vrijeme
Ponedjeljak i Srijeda – 13:00 do 19:00 sati
Utorak, Četvrtak i Petak – 09:00 do 13:00 sati
Što kažu naši korisnici
Kroz vrata naše udruge su prošle stotine beskućnika. Svakom korisniku pristupamo sa brigom i željom da im pomognemo preokrenuti tu tešku životnu situaciju i da se uspješno reintegriraju u društvo.
Poslušajte što naši korisnici kažu da njima znači poludnevni boravak Doma nade.
„…Dom nade za mene predstavlja mjesto gdje mogu na nekoliko sati dnevno opustiti svoje srce i zadovoljiti sve svoje osnovne potrebe. To je mjesto gdje se osjećam kao kod svoje kuće. Mogu se istuširati, obrijati, oprati zube.“
„…tu vlada jedna vrlo topla atmosfera, gdje se zimi možeš ugrijati, a ljeti rashladiti. Posebno je važno što u Domu nade postoji grupa ljudi koji će se zauzeti za vašu papirologiju i rješavanje socijalne problematike.“
Galerija